<< Cantharellus cibarius, navadna lisička | Gobe | Cantharellus ferruginascens, rjaveča lisička >>
Cantharéllus cinéreus Pers. (1794)
Rod: Cantharellus - lisičke
ZNAČILNOST: vsa je sivo rjavih barv, votla, kot Craterellus cornucopioides, črna trobenta, vendar je siva trosovnica sestavljena iz redkih in debelih letvic, ki se viličasto razcepijo.
KLOBUK: 2-5 cm, sprva izbočen, kmalu zravnan in lijast, sivkasto rjav, proti osredju je rahlo luskat, star dobi luknjo v osredju, ki se nadaljuje v bet, obrobje pa je gladko in valovito.
TROSOVNICA: letvice so do 1 mm debele in pepelno sive, potekajo po betu navzdol, proti robu pa se večkrat viličasto razcepijo in so na robu precej goste.
BET: 3-6 x 0.4-0.8 cm, valjast, votel, ukrivljen, gladek, podolžno nekoliko zguban, sivkasto rjav, star pa postane črnikast, od vrha proti dnišču je polagoma ožji.
MESO: sivkasto, staro počrni, tanko, prijetnega okusa in diši po slivah.
TROSI: 7-12 x 5-8.5 µm, elipsasti, s tankimi stenami, prosojni, neamiloidni, trosni prah je belkast.
RASTIŠČE: skupinsko na gozdnih tleh, pod listavci, predvsem pod bukvami, poleti in jeseni, ponekod pogosto. Težko jo opazimo zaradi varovalne barve.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: užitna, dobra, primerna za najrazličnejše jedi. Pri čiščenju moramo paziti, saj se v votel bet rade skrijejo žuželke.
PODOBNE VRSTE: Podobna Craterellus cornucopioides, črna trobenta ima gladko trosovnico in je tudi užitna. Na gozdnih pogoriščih in na mestih, kjer so kurili ogenj, raste Faerberia carbonaria, pogoriščni letvičar, ki ima obliko lisičke in poln bet, v dnišču beta so običajno vidne štrene micelija, trosovnica pa je podobna sivi lisički, medtem ko je klobuk lijast, temno rjav in ima valovito obrobje, je užitna, vendar redka. Cantharellus melanoxeros, črneča lisička ima sivo vijoličasto trosovnico, je okrasto rumenih barv, na robovih pa meso počrni, podobna pa ji je Cantharellus ianthinoxanthus, gubasta lisička, ki ne počrni in ima bolj rožnato trosovnico. Obe sta užitni.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Cantharellus cinereus var. australis Cleland & Cheel (1923), Cantharellus cinereus var. bicolor Peck (1898), Cantharellus hydrolips (Bull.) Duby (1830), Cantharellus hydrolips (Bull.) J. Schröt. (1888), Craterellus australis (Cleland & Cheel) Grgur. (1997), Craterellus cinereus (Pers.) Pers. (1825), Helvella hydrolips Bull. (1791), Merulius cinereus (Pers.) Pers. (1798), Merulius cinereus subsp. leucophaeus Pers. (1825), Merulius cinereus var. hydrolips (Bull.) Mérat (1821), Merulius hydrolips (Bull.) J.F. Gmel. (1805), Peniophora cervina (Thüm.) Höhn. & Litsch. (1906), Pseudocraterellus cinereus (Pers.) Kalamees (1963), Xerocarpus cinereus (Pers.) P. Karst. (1881), Xerocarpus cinereus var. cervinus Thüm. (1879)
Cantharellus cinereus, siva lisicka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 278